1 Mayıs 2015 İtibariyle Yeni E-Ticaret Dönemi Başlıyor!

21 Nis 2015

İstemediğiniz ve şikayet ettiğiniz reklam, tanıtım, promosyon vb. mahiyetli sms ve e-postalardan kurtulmanız artık mümkün! 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girmesi beklenen 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ticari elektronik iletilerin gönderilme koşullarında önemli düzenlemeler içermekte.

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun çerçevesinde ticari elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilecektir. Bu onay, yazılı olarak veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilir. Kendisiyle iletişime geçilmesi amacıyla alıcının iletişim bilgilerini vermesi halinde, temin edilen mal veya hizmetlere ilişkin değişiklik, kullanım ve bakıma yönelik ticari elektronik iletiler için ayrıca onay alınmaz esnaf ve tacirlere önceden onay alınmaksızın ticari elektronik iletiler gönderilebilir.

Alıcılar diledikleri zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddedebilir.

Hizmet sağlayıcı ret bildiriminin, elektronik iletişim araçlarıyla kolay ve ücretsiz olarak iletilmesini sağlamakla ve gönderdiği iletide buna ilişkin gerekli bilgileri sunmakla yükümlüdür. Talebin ulaşmasını müteakip hizmet sağlayıcı üç iş günü içinde alıcıya elektronik ileti göndermeyi durdurur.

Kanun çerçevesinde, ticari elektronik iletinin içeriği, alıcıdan alınan onaya uygun olmalıdır. İletide, hizmet sağlayıcının tanınmasını sağlayan bilgiler ile haberleşmenin türüne bağlı olarak telefon numarası, faks numarası, kısa mesaj numarası ve elektronik posta adresi gibi erişilebilir durumdaki iletişim bilgileri yer almalıdır. İletide, haberleşmenin türüne bağlı olarak, iletinin konusu, amacı ve başkası adına yapılması halinde kimin adına yapıldığına ilişkin bilgilere de yer verilmelidir.

Yukarıda kısaca açıklanmış olan 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile ticari elektronik iletilere ilişkin getirilen düzenlemeleri dikkate almaksızın müşterilerine ticari elektronik iletiler göndermeye devam eden şirketler için ise 50 bin TL’yi bulan idari para cezaları mevcut. Müşteriler bu düzenlemeler ile rahat bir nefes alacak.